Vankúše, ktoré budú Vaši hostia milovať

vankúše

Vankúše sú nenápadným, ale zásadným prvkom interiéru hotelovej izby. Len si predstavte emócie hosťa, ktorý sa po namáhavom dni uloží do postele a jeho hlava pristane na zatuchnutom vankúši so zhrčkavenou výplňou. V okamihu zabudne na skvelý welcome drink, ktorý mu ponúkla usmievavá slečna pri príchode aj na váš dokonale dizajnovo zvládnutý interiér. Prečo? Pretože ste mu neposkytli to najdôležitejšie, za čo si zaplatil: komfortné miesto pre spánok a oddych.

Výber vankúšov je zásadným rozhodnutím hoteliera. Okrem toho, že vankúše predstavujú nemalú finančnú investíciu, významne ovplyvňujú kvalitu spánku hostí a tým nepriamo i vaše referencie. Zatiaľ čo vankúše na súkromné používanie si spravidla vyberáme podľa svojich osobných potrieb, v hoteloch a iných ubytovacích zariadeniach sa musíme snažiť uspokojiť potreby širokej klientely. Poradíme vám ako vybrať vankúše, ktoré budú vaši hostia milovať.

 

posteľ

 

Tvar vankúša

Z hľadiska tvaru hovoríme o klasických a anatomických vankúšoch. Hoci anatomicky tvarované vankúše sú v súčasnosti veľmi populárne, nie sú vhodné pre každého. Odporúčajú sa predovšetkým pre ľudí spiacich na boku a na chrbte, pretože eliminujú tlak na krčnú chrbticu, ramená a hlavu. Ľudia zvyknutí spať na bruchu si však na týchto vankúšoch neoddýchnu. Vhodnejšou voľbou pre hotely sú preto univerzálne klasické vankúše, ktoré sú pohodlné aj pre ľudí, ktorí sa v noci často prehadzujú a menia polohu.

Vankúše a ich veľkosť

Čo sa týka veľkosti vankúša, ponuka je skutočne široká. Zaužívaným štandardom sú vankúše s rozmermi 70x90cm. Klasický rozmer je efektívny z hľadiska nákupu obliečok. Na druhej strane, estetickejšie a komfortnejšie pôsobia menšie vankúše. Štúdie opakovane poukazujú na to, že plecia by nemali byť pri spánku položené na vankúši. To by znamenalo, že pohodlný vankúš by nemal byť širší ako 50cm. Atypické rozmery však so sebou nesú obmedzený výber obliečok, prípadne zvýšené náklady na ich úpravu. Voľba je vo všeobecnosti na preferenciách hoteliera. Pravdou je, že z hľadiska komfortu nie sú rozmery vankúša natoľko dôležité ako iné faktory. Napriek tomu spomeňme ešte výšku vankúša. Hoci objemné, vysoké vankúše pôsobia vzdušne a lákavo, môžu byť veľmi nekomfortné. Odporúčame staviť skôr na stredne vysoké a nižšie vankúše, ktoré si hostia v prípade potreby vyššej opory ľahko preložia na dve vrstvy. Samozrejme, vankúš by nemal byť nízky kvôli tomu, že je vyležaný. Aj nižšie vankúše môžu pôsobiť nadýchane.

 

vankúše

 

Materiál výplne

Materiál výplne je bezpochyby rozhodujúcim faktorom výberu kvalitných vankúšov. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o prírodných a syntetických výplniach, pričom každá z nich sa vyznačuje inými vlastnosťami.

Z prírodných materiálov sa na vypĺňanie vankúšov používa najčastejšie perie vodnej hydiny. Ide o tradičnú kvalitu s výbornými vlastnosťami čo sa týka priedušnosti a životnosti. Perové vankúše sa používaním nevyležia a ich obsah sa nezhrčkavie. Na druhej strane je perie vodnej hydiny silným alergénom a tak sa pre alergikov môže stať spánok vo vašej posteli skutočným utrpením. Perové vankúše tiež nemožno prať štandardným spôsobom a je potrebné ich dávať špeciálne čistiť. Novinkou na trhu sú perové výplne, ktoré prešli špeciálnou úpravou, sú antialergické a možno ich prať. Tieto produkty však ponúka len minimum predajcov a vyznačujú sa vysokou cenou.

Drvivá väčšina hotelierov volí antialergické vankúše so syntetickou výplňou. Najobľúbenejším variantom sú kvalitné duté vlákna. Ide o polyester, ktorý v kvalitnom prevedení dosahuje vlastnosti prírodných materiálov s výhodou jednoduchého čistenia a špičkového komfortu pre alergikov. Syntetické výplne jednoducho vyperiete v práčke. Potrebné je však staviť na skutočne kvalitné výrobky, ktorým nehrozí zhrčkavenie výplne bežným používaním a čistením.

Obľúbenou alternatívou syntetickej výplne sa v posledných rokoch stali pamäťové peny. Ide o vysokoelastickú penu, ktorá sa dokonale prispôsobuje telu spiaceho, čím sa dosiahne dokonalá opora pre krčnú chrbticu. Z hľadiska potrieb hotela sú však tieto vankúše menej vhodnou voľbou. Jednak ide o výplň, ktorú nie je možné prať ani inak čistiť, odporúča sa len vetranie, jednak takéto vankúše nie sú pohodlné pre každého. Obyčajne sa odporúčajú pre ľudí spávajúcich na boku a sú vyslovene nevhodné pre malé deti.

Možnosti prania

Vankúše sú pri spánku spravidla vystavované najvyššej vlhkosti. Ich pranie a čistenie je z hľadiska hygieny i komfortu nevyhnutné. Čistenie výplne prirodzene závisí od jej druhu. Zatiaľ čo perové a páperové vankúše je potrebné nechať vyčistiť v špecializovaných práčovniach, štandardné syntetické výplne je možné prať bežným spôsobom. Odporúčame vám informovať sa u predajcu o možnostiach prania vankúšov vrátane vhodnej teploty ešte pred nákupom vankúšov. V zásade platí, čím vyššiu teplotu vankúše vydržia, tým lepšie.

 

pranie hotelových textílií

 

Dopĺňanie výplne

Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou je možnosť dopĺňať výplň. Aj tie najkvalitnejšie duté vlákna strácajú časom na objeme a tým na pôvodných vlastnostiach. Ak chcete, aby vaše vankúše zostali nadýchané a vzdušné celé roky, investujte do produktov vybavených zipsom. Ak sa vankúš vyleží, náplň do neho jednoducho dosypete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *