Výber paplónov pre ubytovacie zariadenie je pomerne náročnou úlohou každého hoteliera a to hneď z niekoľkých dôvodov. Paplóny sú bezpochyby najdominantnejšou časťou ustielania. Mali by pôsobiť esteticky, ľahko a sviežo, ale súčasne musia hosťom poskytnúť primeraný tepelný komfort. Každý z nás má na prikrývku iné nároky a požiadavky sa menia aj v závislosti od ročného obdobia. Úlohou hoteliera je vybrať paplóny, ktoré zabezpečia komfortný a zdravý spánok pre každého hosťa. Dôležité je pritom zvážiť niekoľko základných parametrov.
Veľkosť paplóna
Štandardný rozmer paplóna je 140×200 cm. Množstvo predajcov ponúka aj predĺžené paplóny s dĺžkou 220cm. Vhodné sú na predĺžené lôžka a kúpa obliečok týchto rozmerov by už dnes nemala byť problémom. Ďalšou, pomerne obľúbenou alternatívou, sú paplóny na dvojposteľ s rozmermi 220×240 alebo ojedinele aj 200x200cm. Hoci takéto paplóny pôsobia esteticky v rámci ustielania a mnohé hotely ich s radosťou využívajú, z hľadiska komfortu pre širokú klientelu sú praktickejším riešením dva samostatné paplóny. Na dvojlôžku hotela mnohokrát nespia len manželia či partneri a spoločný paplón je v tom prípade nepohodlný.
Materiál výplne
Materiál výplne je bezpochyby rozhodujúcim faktorom výberu kvalitných paplónov a vankúšov. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o prírodných a syntetických výplniach, pričom každá z nich sa vyznačuje inými vlastnosťami.
Z prírodných materiálov sa na vypĺňanie paplónov používa perie, páperie a ovčie rúno.
V prípade perových a páperových paplónov ide o tradičnú kvalitu s výbornými vlastnosťami čo sa týka hrejivosti, priedušnosti a životnosti. Na druhej strane je perie a páperie vodnej hydiny silným alergénom a tak sa pre alergikov môže stať spánok pod vašim paplónom skutočným utrpením. Perové a páperové paplóny a sety paplón vankúš tiež nemožno prať štandardným spôsobom a je potrebné ich dávať špeciálne čistiť. Novinkou na trhu sú perové výplne, ktoré prešli špeciálnou úpravou, sú antialergické a možno ich prať. Tieto produkty však ponúka len minimum predajcov a vyznačujú sa vysokou cenou.
Paplóny z ovčieho rúna sa v rámci hotelového textilu považujú za nevhodnú voľbu. Vyznačujú sa síce vynikajúcim tepelným komfortom a v prípade kvalitných produktov aj antialergickými vlastnosťami, o ktoré sa stará prírodný lanolín, ale nemožno ich prať, čo je v hoteloch neprípustné.
Voľbou číslo jeden väčšiny hotelierov sú antialergické paplóny so syntetickou výplňou. Tieto produkty sú plnené dutým vláknom. Pri ich výrobe sa spravidla používa sylonizované polyesterové vlákno v podobe guliek. Najmodernejšie paplóny vysokej kvality sa vlastnosťami vyrovnajú prírodným materiálom, pričom sú stopercentne antialergické a je možné ich prať bežným spôsobom. Sety paplónov a vankúšov plnené kvalitným dutým vláknom predstavujú komfort pre hostí a jednoduchú údržbu pre hotelierov.
Cena
Ak hovoríme o syntetickej výplni, kvalita produktov na trhu je skutočne rozmanitá. Mnoho výrobcov ponúka antialergické paplóny a vankúše za skutočne lákavé ceny. Vo väčšine prípadov však ide cena ruka v ruke s kvalitou a výrobcovia v snahe ušetriť nahrádzajú duté vlákna plnými. Bežný užívateľ na prvý pohľad ani na dotyk rozdiel nepozná, ale plné vlákno zďaleka neponúka taký spánkový komfort ako duté. Nízka cena v tomto prípade znižuje hrejivosť aj životnosť paplónov. Hotelierom preto jednoznačne odporúčame orientovať sa na profesionálnych predajcov hotelového textilu.
Možnosti prania
V našich príspevkoch opakovane zdôrazňujeme nutnosť čítať pri výbere a údržbe textílií odporúčania výrobcov. Hoci syntetické výplne možno štandardne prať, nie každý paplón vydrží vysoké teploty. Pri teplote pod 60°C však nie je možné z výplne odstrániť všetky mikroorganizmy, spóry a prachové roztoče. Vo všeobecnosti preto platí, čím vyššia odporúčaná teplota prania, tým pre užívateľa lepší produkt z hľadiska údržby i zdravého, komfortného spánku.
Prešitie
Syntetické výplne sa majú tendenciu praním zhrčkavieť, hoci pri kvalitných produktoch sa to spravidla nestáva. Hustota a kvalita prešitia výplne pôsobí v tomto smere ako prevencia jej zničenia a neraz je rozhodujúca pre životnosť paplónov a zachovanie ich pôvodných vlastností po celé roky. Starostlivo si preto všímajte prešitie na paplóne, ktorý kupujete.
Zimné a letné paplóny
Požiadavky na tepelný komfort sa prirodzene menia s ročnými obdobiami. Ako hotelier máte vo všeobecností niekoľko možností. V prípade, že dokážete vo svojich izbách zabezpečiť príjemnú teplotu v každom ročnom období, teda v zime vykurujete, v lete klimatizujete, môžete si dovoliť investovať do univerzálnych paplónov a prikrývok strednej hrúbky. V opačnom prípade by ste mali zvážiť ako zabezpečíte svojim hosťom komfort za každých podmienok. Jednou možnosťou je nákup viacvrstvových paplónov, ktoré sa pružne prispôsobia potrebám vašich hostí. V lete použijete tenšiu vrstvu, v prechodnom období môžete ustielať hrubší paplón a dokonalú hrejivosť v zime dosiahnete použitím dvoch vrstiev. Ďalšou možnosťou je striedanie samostatných letných a zimných paplónov. Počas letných horúčav môžete hosťom ako náhradu za paplón ponúknuť aj klasickú plátennú posteľnú plachtu. V žiadnom prípade ju však neustielajte ako jedinú alternatívu. Dajte svojim hosťom možnosť zvoliť si komfortný spánok podľa vlastných preferencií.