Nároky ubytovacích zariadení na posteľnú bielizeň sú spravidla niekoľkonásobne vyššie ako u bežných súkromných užívateľov. Obliečky i plachty bývajú v hoteloch vystavené nielen zaťažujúcemu používaniu, ale predovšetkým častému a náročnému praniu. Okrem dokonalej čistoty posteľné plachty vyžadujú i špičkový dizajn a komfortný, na dotyk príjemný materiál. Výber plachty s požadovanými kvalitami a vysokou životnosťou zďaleka nie je jednoduchý. My vás ním dnes prevedieme.
1.Veľkosť je pre posteľné plachty dôležitý parameter
Pri výbere plachty na posteľ by ste sa mali prirodzene odraziť od veľkosti svojho matraca. Potrebné je brať ohľad na všetky tri rozmery, vrátane výšky. Plachtu totiž potrebujete založiť pod matrac. Dôležitá je i konštrukcia postele. Pri matracoch vnorených do rámu postačuje menšia rezerva na rozmeroch plachty – cca 2x výška matraca na každý rozmer. Ak však máte matrace len čiastočne prekryté rámom, potrebujete plachtu dôkladne založiť pod matrac. Tam odporúčame k výške matraca pripočítať ďalších 20cm na každú stranu. Pri napínacích plachtách je voľba jednoduchšia. Potrebné je kupovať rozmer, ktorý zodpovedá rozmeru matraca. Výrobca už automaticky počíta s rezervou na založenie. Aj tu by ste však mali spozornieť, ak máte výšku matraca viac ako štandardných 20-30cm. Informujte sa u dodávateľa, či bude možné jeho plachtu založiť aj na vyššiu výšku ako je bežné. Väčšina atypických matracov si však vyžaduje plátenné alebo na mieru ušité posteľné plachty.
2.Materiálové zloženie
Výber vhodného materiálu je pravdepodobne najnáročnejším krokom. Na trhu je množstvo tradičných tkanín i moderných materiálových zmesí, z ktorých každá má svoje výhody i nevýhody. Skôr než si niektoré z nich zosumarizujeme, povedzme si ešte o hustote tkania. Udáva sa v g/m2 a spravidla platí, že čím je tento údaj vyšší, tým kvalitnejší produkt máte v ruke. Vhodným štandardom sú plachty s gramážou 150g/m2. Pri nižších hodnotách bude látka riedka a rýchlo sa opotrebuje.
Plátenné plachty sú tradičným štandardom. Vyrábajú sa zo 100% bavlny a vyznačujú sa pevnosťou, priedušnosťou a vysokou savosťou. Sú veľmi pohodlné, príjemné na dotyk a jednoduché na čistenie, pretože znášajú aj vysoké teploty. Na druhej strane sú mimoriadne krčivé a je potrebné ich precízne vyžehlenie pred založením.
Froté plachty sú vyrobené z teplého, slučkového materiálu. Bývajú elastické, na dotyk mäkké. Nie sú však vhodné pre citlivú pokožku a spravidla nepôsobia takým čistým a upraveným dojmom ako hladká bavlna. Froté plachty nie sú natoľko náchylné na krčenie.
Jersey posteľné plachty sa vyznačujú svojou hebkosťou. Sú veľmi príjemné na dotyk a vo všeobecnosti obľúbené. V porovnaní s froté plachtami pôsobia viac chladne a sú vhodnejšie na letné mesiace. Lacnejšie a menej kvalitné plachty vyrobené z tohto materiálu sa zvyknú používaním žmolkovať.
Flanelové plachty sú variantom na zimné mesiace. Sú totiž mäkučké a výborne hrejú. Rovnako ako pri froté plachtách, aj tu platí, že nepôsobia natoľko čisto a upravene ako hladké materiály.
Lycrové plachty sú vyrobené z bavlny s prímesou lycry. Podobne ako jersey plachty sú hladké a príjemné na dotyk, ale vďaka lycre sa menej často žmolkujú. Esteticky pôsobia veľmi pekne.
Plachty z mikrovlákna nie sú vyrobené z prírodných materiálov a tak sú hypoalergénne. Tkaninu tvorí 100% polyester. Plachty sú hrejivé, veľmi jemné, ale na pohodlný spánok menej komfortné ako tradičné bavlnené plachty. Prirodzene sú menej savé.
3.Spôsob zakladania
V tomto bode môžeme hovoriť o dvoch najrozšírenejších druhoch plachát. Výber závisí len a len od preferencií zákazníka. Tradičné plátenné plachty sú rovné, bez gumičky a ich nastieranie je o niečo náročnejšie. V prípade precíznej práce chyžných sa však výsledku nič nevyrovná. Tieto plachty si ale vyžadujú aj náročné žehlenie. Sú štandardom hotelov vyšších tried. Ich výhodou je dlhá životnosť pri minimálnych známkach opotrebovania. Druhou, praktickou alternatívou sú napínacie plachty s gumičkou po obvode. Ich zakladanie je praktické, šetrí čas a energiu. Plachty spravidla nie sú náročné na žehlenie a výsledný efekt zakladania je veľmi dobrý pri minimálnej námahe.
4.Farebný odtieň
Zatiaľ čo hotelovou klasikou sú biele plachty, ubytovacie zariadenia iného druhu sa nezdráhajú siahnuť ani po farebných variantoch. Pravdou však je, že ani hotely sa nemusia obávať jemnejších farebných odtieňov, najmä ak sú v súlade s obliečkami a zvyškom interiéru. Kódex farby nezakazuje. Výhodou bielych plachát je väčší dojem čistoty a sviežosti. Farebné plachty, najmä sýte odtiene, sú náchylnejšie na vyblednutie.