Posteľná bielizeň v hoteli

posteľné obliečky

Nákup posteľnej bielizne je jedna z tých úloh, ktoré vyzerajú veľmi jednoducho… ale len dovtedy, kým ju nemusíte robiť. Možno sa vám už domov alebo do prevádzky podarilo kúpiť zle sediace, dizajnovo nelichotivé alebo farebne nestále obliečky. To sú len niektoré prešľapy, ktoré bežní užívatelia robia denne a strácajú na nich stovky eur. Najčastejšou chybou hotelierov je výber posteľného prádla, ktoré nespĺňa nároky ubytovacieho zariadenia. Hotelový textil je vo všeobecnosti veľmi zaťažovaný používaním i údržbou. Potrebné je preto staviť na výber kvalitného posteľného prádla, ktoré nestratí svoje vlastnosti už v prvej desiatke praní. Návod vám ponúkame v nasledujúcom článku.

Materiálové zloženie

Materiálové zloženie je alfou a omegou voľby hotelových obliečok. Na trhu je niekoľko bežne používaných materiálov, ktoré sa líšia užívateľskými vlastnosťami i odporúčanou údržbou.

Bavlna

Ide o štandardne najpoužívanejšie plátenné obliečky. Sú mäkké, hladké a na dotyk veľmi príjemné. Bavlna je zárukou komfortu, dobrej savosti a priedušnosti. Vaši hostia sa na poctivé bavlnené obliečky iste sťažovať nebudú. Náročné spravidla nie je ani čistenie. Bavlnené obliečky je možné prať na vysokých teplotách. Bodom k dobru je aj dlhá životnosť pri zachovaní pôvodných vlastností. Menšou nevýhodou bavlny je vysoká krčivosť. Bavlnené obliečky musia byť pri zakladaní dokonale nažehlené. Problémom môžu byť aj neestetické pásy po skladoch.

Krep

Krepové obliečky majú v porovnaní so štandardnou bavlnou jednu veľkú výhodu: nie je potrebné ich žehliť. Krep má prirodzene zvlnený povrch a je nekrčivý. Na druhej strane môže pôsobiť studeným a v niektorých prípadoch aj tvrdým dojmom a nie pre každého je príjemný. Ani esteticky nie je natoľko lichotivý ako bavlna. Menej kvalitné materiály sa môžu časom vyťahať a stratiť tvar. Z týchto dôvodov vám kúpu krepových obliečok pre ubytovacie zariadenie neodporúčame.

Flanel

Flanel je bavlnená tkanina upravená počesaním. Vlastnosťami i nárokmi na údržbu sa podobá hladkej bavlne, ale vo všeobecnosti nepôsobí natoľko esteticky. Návliečky z flanelu sú však veľmi príjemné na dotyk a teplé. Vhodné sú predovšetkým na zimné mesiace. Ak zvažujete kúpu celoročnej posteľnej bielizne a nevlastníte hotel v Alpách, nákup flanelových obliečok vám neodporúčame.

Damašok

Damaškové obliečky sú zárukou najvyššieho štandardu. Ide o husto tkanú bavlnu výborných vlastností a luxusného dizajnu. Damaškové obliečky sa môžu popýšiť životnosťou bavlny a dizajnom hodvábu. Obliečky sú jemné, mäkké a pôsobia veľmi vkusne. Obyčajne sú v ponuke s nenápadným dezénom – vzorom, najčastejšie v jednofarebnom prevedení. Damaškové obliečky sú voľbou číslo jeden väčšiny hotelierov.

Gramáž

Voľbou materiálu ešte nemáte vyhraté. Dôležité je prihliadať na gramáž, ktorá vypovedá o hustote tkaniny. Textílie s nízkou gramážou predznačujú rýchle opotrebovanie a podpriemerné užívateľské vlastnosti. V prípade bavlny vám odporúčame voliť gramáže blížiace sa k 140g/m2. Lákavo nízka cena tenkých textílií s gramážou pod 100g/m2 vás v konečnom dôsledku môže vyjsť žalostne draho. Preto sa vždy pri nákupe obliečok na periny pýtajte predajcu na gramáž.

hotelová obliečka Lux Perkal 3

Zapínanie

Štandardom väčšiny posteľnej bielizne je, prirodzene , zapínanie na gombíky. Šíriacim sa trendom sú zipsy. Hoci sa vám takéto zapínanie môže zdať modernou voľbou, pre hotel vám ho rozhodne neodporúčame. Zips je niečo navyše, čo sa vám môže bežným používaním a čistením jednoducho pokaziť. Niektoré materiály sa časom v okolí zipsu zvlnia a stratia tvar. Zipsy vo všeobecnosti znižujú životnosť posteľnej bielizne. Bežne používaným “zapínaním” najmä pre obliečky na vankúše je takzvaná hotelová záložka. Ide o pomerne obľúbený a praktický strih obliečok.

Farba

Štandardom väčšiny hotelov sú biele obliečky s dezénom alebo jemné odtiene smotanovej, vanilkovej alebo béžovej farby. Vo všeobecnosti sa nemusíte báť ani sýtejších farieb. Stavte však na kvalitné produkty s vysokou stálofarebnosťou. Tou sa vyznačujú najmä produkty farbené reaktívnym farbivom, ktoré preniká hlbšie do vlákna. V prípade, že sa rozhodnete staviť na farebnú posteľnú bielizeň, informujte sa u predajcu o spôsobe farbenia, respektíve druhu použitého farbiva.

Tip na záver: Pri výbere obliečok neopomeňte voľbu správnej veľkosti. Obliečka, ktorá nelícuje s paplónom pôsobí neesteticky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *