Chránič matraca: tri dôvody, pre ktoré ho budete chcieť aj vy!

chranic matraca

Čistá, svieža a komfortná posteľ je vizitkou kvality ubytovacích služieb. O tejto základnej paradigme už dnes pravdepodobne nepochybuje žiaden hotelier. Akú úlohu však zohrávajú v zdravom a komfortnom spánku hostí chrániče matracov? Sú potrebné až nevyhnutné alebo predstavujú zbytočnú investíciu, ktorú si bežní hostia nevšimnú? Možno vám niečo napovie informácia, že pre najúspešnejšie hotelové reťazce sveta je matracový chránič samozrejmou súčasťou stlania. Dnes sa dozviete, prečo je chránič matraca taký dôležitý.

 

matrac

Krátko o chráničoch matraca

Chránič matraca je tkaninová podložka, ktorej primárnou úlohou je ochrana matraca pred znečistením, poškodením, opotrebovaním a znehodnotením. Chránič sa zakladá na matrac alebo na jeho poťah, pod plachtu. Jednoducho sa odoberá a je možné ho prať v práčke spravidla na pomerne vysokých teplotách.

Najrozšírenejšou verziou sú chrániče s gumičkami v rohoch, ktoré sa prakticky a pohodlne uchytávajú na každý typ matraca. Druhou, menej rozšírenou, alternatívou sú gumičky po celom obvode na spôsob napínacej plachty. Chrániče sa ďalej líšia materiálovým zložením a vlastnosťami. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že rozlišujeme priepustné, nepriepustné a hypoalergénne chrániče.

Chránič matraca rovná sa jeho dlhšia životnosť matraca

Kvalitné matrace predstavujú pre hoteliera nemalú investíciu. Možno hovoriť o stovkách eur na jedno dvojlôžko. V závislosti od veľkosti ubytovacieho zariadenia sa vstupné náklady pohybujú v tisícoch až desať tisícoch eur. Je prirodzeným prianím každého hoteliera, aby takáto investícia vydržala desiatky rokov. Kvalitné matrace sa spravidla mechanicky nezničia, nevyležia a naozaj môžu poslúžiť veľmi dlho. Ak ale chcete, aby si zachovali svoje pôvodné vlastnosti, je potrebné sa o ne náležite starať.

Vôbec najväčšiu záťaž pre matrace predstavuje vlhkosť, ktorá vsakuje do peny a postupne ju zbavuje nielen sviežosti, ale aj funkčnosti. Tu nehovoríme len o rozliatych nápojoch a iných príležitostných nehodách, ale aj o pote, ktorý sa do matraca dostáva každodenným používaním. Dôležité je tiež spomenúť, že poliatie matraca tekutinou v mnohých prípadoch ruší záruku. Matrac stráca vlhnutím sviežosť a je potrebné ho vymeniť za nový oveľa skôr. Tomuto je možné zabrániť nepremokavým chráničom, ktorý všetku tekutinu absorbuje prípadne odpudí.

 

graf chránič matraca

 

Finančná úspora na údržbe

Matrace nie je možné prať. Jediná možnosť, ako matrac spoľahlivo vyčistíte, je suchá mechanická dezinfekcia. Je to vcelku pohodlné. Zavoláte si spoločnosť, ktorá príde až k vám do hotela a všetky matrace vám spoľahlivo vyčistí. Povedzme si ale aj to, koľko to bude všetko stáť. Jedna z najlacnejších spoločností na trhu ponúka cenu 20€/dvojlôžko plus cestovné náklady. Investícia bude závisieť od veľkosti vášho zariadenia a je pomerne znesiteľná. Uvedomte si však, ako často ju budete musieť opakovať. Trúfneme si odhadnúť, že pri vyťaženosti hotela na dennej báze minimálne jeden ak nie dvakrát ročne. Takáto údržba vám však vyrieši len štandardné znečistenie bežným používaním. Čo ale budete robiť v prípade nehody, keď vám hosť vyleje na matrac pohár červeného vína? Praktickým a finančne úsporným riešením je chránič matraca. Náklady na nákup chráničov pre celý hotel sa približne vyrovnajú jednému cyklu mechanickej dezinfekcie. Ide však o jedinú vstupnú investíciu. Náklady na pranie chráničov sa zďaleka nerovnajú nákladom na čistenie matracov a každý váš hosť bude mať istotu čistého matraca.

 

finančná úspora

 

Komfortný a zdravý spánok hostí

Podľa štúdie, ktorú realizovala univerzita v Ohiu, 10% hmotnosti dva roky starého matraca tvoria roztoče a ich výkaly. Dvojročný matrac môže obsahovať 100 000 až 10 miliónov roztočov. Nepekná predstava, čo poviete? Matrac plný roztočov a prachu má akiste ďaleko od zdravého a pohodlného spánku. Štatistiky ukazujú, že 20 až 50% populácie tvoria alergici. Z toho vyplýva, že 20 až 50% hostí sa vo vašej posteli pravdepodobne nevyspí. Spánok na znečistenom matraci im môže dokonca spôsobiť také príznaky ako je ekzém alebo nádcha. Riešením sú nielen hypoalergénne vankúše a paplóny, ale aj hypoalergénne chrániče matracov, ktoré zabránia prenikaniu alergénov a postarajú sa o komfortný a zdravý spánok všetkých vašich hostí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *